14 kwietnia 2024

14.04.2024 rok

Rok XII nr 650

„Pokój wam!”

Zmartwychwstały Chrystus przychodzi w dzisiejszej Ewangelii do wieczernika. Pozdrawia swoich uczniów, mówiąc: Pokój wam! (Łk 24, 36) W tym pozdrowieniu zawarta jest odpowiedź na wszystkie niepokoje, które dręczyły serca uczniów. Pan Jezus nie czyni im wyrzutów, ale daje im Siebie, gdyż On jest prawdziwym Pokojem. Daje się rozpoznać, i to doświadczenie spotkania będzie później treścią głoszonej Dobrej Nowiny: staną się świadkami tego wydarzenia. Pan Jezus przekonuje ich, że jest tym samym Nauczycielem: Zmartwychwstały jest Ukrzyżowanym, nosi na swym chwalebnym ciele znaki męki. Wyjaśnia uczniom, że nie jest jakąś zjawą, jakimś duchem, ale prawdziwym Chrystusem.

Do tego samego Chrystusa i my mamy dostęp. Pragnie On udzielać się nam w naszej codzienności, napełniać nas swoim pokojem. Każda Eucharystia to przecież spotkanie ze Zmartwychwstałym Chrystusem, który zaprasza nas do swojego stołu. Nie tylko w niedziele i święta, ale każdego dnia, chce dawać nam Siebie w Komunii Świętej. Chce abyśmy czerpali z Niego siłę. Nie chce abyśmy byli sami. I chce abyśmy byli świadkami Jego miłości.

Powinniśmy uświadomić sobie pewien fakt, u początków głoszenia Ewangelii, apostołowie czynili to z odwagą, szczerością serca i dzięki temu dotarła ona do naszych czasów. To dzięki nim i kolejnym pokoleniom ludzi obdarzonych łaską wiary poznaliśmy Pana Boga i jego miłość. My również otrzymaliśmy łaskę wiary. Niech więc i dzięki naszemu świadectwu inni ludzie zechcą przylgnąć do Jezusa Chrystusa, który napełnia nas prawdziwym pokojem i jest jedną prawdziwą i słuszną Drogą.

Łucja