15 stycznia 2024

II  NIEDZIELA  ZWYKŁA

14.01.2024 rok

Rok XII nr 637

Czym jest Boże Narodzenie.

Mówimy, że minął okres Bożego Narodzenia. Gdzieniegdzie słychać jeszcze śpiew kolęd, niektórzy z nas czekają jeszcze na wizytę duszpasterską zwana potocznie – kolędą. W oknach domów widać jeszcze kolorowe światełka, ale powoli w ferworze codzienności zapominamy o ludzkiej życzliwości, spokoju, miłości. Tak być nie musi, Pan Jezus może rodzić się w nas każdego dnia, w każdej chwili naszego życia możemy przeżywać i nieść ludziom Boże Narodzenie. Matka Teresa z Kalkuty pięknie ujęła to w swoim wierszu.
Zawsze, ilekroć się uśmiechasz do swojego brata i wyciągasz do niego rękę –

jest Boże Narodzenie.
Zawsze, ilekroć milkniesz, by innych wysłuchać,
Zawsze, kiedy rezygnujesz z zasad, które jak żelazna obręcz uciska ludzi
w ich samotności,
Zawsze, kiedy dajesz odrobinę nadziei "więźniom tym", którzy są przytłoczeni ciężarem fizycznego, moralnego i duchowego ubóstwa,
Zawsze, kiedy rozpoznajesz w pokorze, jak bardzo znikome są Twoje możliwości i jak wielka jest Twoja słabość,
Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie –

zawsze wtedy jest Boże Narodzenie.