14 sierpnia 2018

Rok VI nr 354

WNIEBOWZIĘCIE

Najświętszej Maryi Panny

W środę obchodzimy wielką Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Chcemy się dobrze przygotować na tę uroczystość, abyśmy skorzystali z daru Maryi Wniebowziętej i poprzez Jej wstawiennictwo zbliżyli się jeszcze bardziej do Jej Syna.

Dobrym przygotowaniem jest oczyszczenie naszych serc z tego, co oddziela nas od Pana oraz rozważanie, czym jest święto Wniebowzięcia Maryi w moim życiu. Maryja jest Tą, która trwała nieustannie w czystości serca. Dała nam w ten sposób przykład życia u boku Pana Jezusa w cichości serca, czystości, pełnym zaufaniu i nadziei. Jej postawa uczy nas, jak żyć z Bogiem i ludźmi. Nasze spotkania z Maryją przy lekturze Pisma Świętego pokazują nam Ją, jako żyjącą w cieniu Jej Syna, a zarazem wskazującą na Niego i Jego naukę. Przykładem jest zdarzenie w Kanie Galilejskiej, gdzie Maryja ukazała się światu jako Orędowniczka u swojego Syna. Inne zdarzenie – to spod krzyża Zbawiciela – ukazało ją jako Matkę. A po zmartwychwstaniu naszego Pana, Maryja towarzyszyła uczniom w ich dziele kontynuacji misji zbawienia.

Wniebowzięcie Maryi jest dla nas, ludzi, znakiem dobroci Boga, który dał nam dar Jej obecności w Kościele poprzez nieustanne troszczenie się o nas z nieba. Wstawiennictwo Maryi w naszych sprawach, zarówno w sferze globalnej jak i pojedynczych spraw każdego człowieka, jest czymś wspaniałym dla nas, znaczącym i widocznym. Mamy tak wiele sanktuariów Matki Bożej na świecie, które powstawały często jako wyraz czy przejaw wdzięczności człowieka wobec cudów dokonujących się przez wstawiennictwo Maryi.

Dlatego starajmy się docenić dzieło Matki Bożej dla świata, Ojczyzny, naszej parafii i każdego człowieka. Zobaczmy, czego Maryja dokonuje w nas i dla nas. Ona po prostu prowadzi nas do Pana Jezusa, który jest najwyższą wartością.

Maryjo, która zostałaś wzięta do nieba, wspieraj nas na drodze do Twojego Syna…