24 czerwca 2024

23.06.2024 rok

Rok XII nr 660

Wakacyjny odpoczynek

Dla wielu z nas zaczyna się okres urlopowy i wakacyjny. Zarówno my, jak i nasze dzieci, wnuki będziemy odpoczywać od pracy, domu i szkoły. Musimy przy tym pamiętać, że od Pana Boga, kościoła nie ma wakacji. Naszym obowiązkiem jest uczestniczyć w niedzielnej Mszy Świętej (czy to jesteśmy w domu, czy na wakacjach) i zapewnić Ją naszym dzieciom na obozach czy koloniach. Należy upewnić się, czy organizatorzy wyjazdów zapewniają uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii, a nawet wymagać tego od nich. To dla nas wierzących powinno być priorytetem, gdyż nieuczestniczenie w Niej jest grzechem. Jeżeli z jakiś bardzo ważnych powodów jest to jednak nie możliwe, powinniśmy zapewnić sobie lub naszym dzieciom uczestnictwo we Mszy Świętej on-line. Tu już nikt nie może powiedzieć, że jest to nie do zrobienia, gdyż uczestniczyć w Eucharystii można o każdej porze, pamiętając, tylko aby robić to świadomie, w ciszy i spokoju – stworzyć odpowiednie i godne warunki. Nie bójmy się żądać tego od organizatorów obozów dla dzieci.

To może dobry czas, aby dać światu świadectwo swojej wiary. Nie możemy pozwolić, aby nasz głos wierzących został stłamszony. Walczmy o Tego, który oddał za nas swoje życie. Bądźmy silni w wierze. Jeśli chcemy, aby nasze dzieci również wiedziały, że najważniejszym wydarzeniem niedzielnego dnia jest spotkaniu z Panem Bogiem w Eucharystii, musimy im to pokazać i tego ich nauczyć. Jeśli tego nie uczynimy, możemy być pewni, że ich obecność w kościele stopniowo będzie zanikała. Często słyszymy wśród dorosłych „jestem wierzący, ale nie praktykujący” lub „wierzę w Boga, ale nie w Kościół”. Wobec takich stwierdzeń nasuwają się pytania: Jeśli wierzą w Boga czemu, pozbawiają się największego Błogosławieństwa – cudu? Wierzą, ale czy miłują, czy chcą prawdziwego i żywego kontaktu z Bogiem? Jak ważne miejsce zajmuje On w ich życiu?... Spróbujmy i my sami odpowiedzieć sobie na te pytania.

Ks. Piotr