11 czerwca 2024

09.06.2024 rok

Rok XII nr 658

Sacrum – strefa świętości

W dzisiejszym świecie wielu z nas ma problem z dostosowaniem się do istniejących zasad, przepisów, … Często buntujemy się, celowo łamiemy pewne zakazy i panujące zasady w danej grupie. Często wywołujemy presje na tych, którzy ich przestrzegają. Może niektórzy z nas chcą poczuć się lepsi, pokazać, że są wolni/wyzwoleni. Zasady dotyczą wszystkich w danej grupie, wspólnocie i są ustalane przez jej lidera lub wszystkich członków i muszą być przestrzegane przez każdego, kto chce należeć do danej wspólnoty.

To dotyczy również naszej wspólnoty Kościoła. Z góry narzucane są pewne gesty obowiązujące podczas Liturgii i przebieg samej Liturgii. To jak należy się zachowywać w kościele, to jaki ubiór jest godny tego miejsca, bo przecież to dom Boga – Króla Wszechświata. Zasady te wynikają głównie z szacunku, jaki powinniśmy oddać Panu Bogu i służą budowaniu jedności podczas tak ważnego wydarzenia, jakim jest Eucharystia (każdy gest podczas Eucharystii ma znaczenie, a niektóre przeznaczone są tylko dla kapłana np. uniesione ręce).

Czasami słychać, że nie to jest najważniejsze tylko sama nasza obecność, ale budujemy jedną wspólnotę i nasze zachowanie, nasz ubiór podczas Mszy Świętej może rozpraszać innych. A przecież idziemy do kościoła wspólnie, razem do Stwórcy i pragniemy, aby uwaga nas wszystkich skupiała się na Osobie Boga. Chcemy, aby w szkole podczas lekcji nasze dzieci nic nie rozpraszało i nikt im nie przeszkadzał. Wprost żądamy tego. Bo chcemy, aby nasze dziecko mogło jak najwięcej „wynieść” z lekcji. To samo dotyczy Eucharystii.

Oprócz stroju, który powinien byś schludny i elegancki – taki na wyjątkowe okazje, jak spotkanie z oczekiwanym i upragnionym Oblubieńcem, warto wspomnieć jeszcze o jednej rzeczy. Często po przyjęciu Pana Jezusa, nie pozostajemy w ciszy i skupieniu na adoracji, do momentu wyjścia z kościoła. Jakbyśmy nie rozumieli, co przed momentem stało się w naszym życiu, że przyjęliśmy Pana Jezusa i winniśmy adorować Go, jak najdłużej. Powinniśmy go zanieść naszym bliskim. Powinniśmy pamiętać, w jakim celu przyszliśmy do świątyni. Kościół to nie sala w szkole czy w klubie, lecz święte miejsce, w którym należy zachowywać się w pewien właściwy sposób, oparty na miłości i szacunku do Boga, ale też i przebywających tam ludzi. A zasady muszą istnieć, abyśmy wiedzieli jak się zachować – również w kościele.

Blanka