27 maja 2024

26.05.2024 rok

Rok XII nr 656

Relacje rodzice – dzieci

Zapominamy o tym, jak istotną rzeczą jest szacunek do drugiego człowieka. Wydaje nam się to takie światowe, gdy wszyscy zaczynamy mówić sobie po imieniu. Dzieci z rodzicami, z dziadkami, z ciociami, młodzież z dorosłymi. Wynika to często z tego, że my dorośli chcemy być „cool”, chcemy zatrzeć różnice wiekowe, by czuć się młodziej. Niestety to pierwszy krok do zatarcia pewnych granic i często wiąże się to też z utratą szacunku. Dzieci potrzebują autorytetów, wyraźnie zaznaczonych granic (ale nie odbierania im wolności czy samodzielności).

My rodzice nie powinniśmy za wszelką cenę starać się być kumplami naszych dzieci, bo oni mają wielu rówieśników – kolegów, a rodziców mają tylko jednych. Nie potrafię zrozumieć, gdy córka z matką mówią: „my jesteśmy przyjaciółkami” , bo matka jest i na zawsze pozostanie matką, a córka pozostanie jej córką. Gdyby Pan Bóg chciał inaczej, wyrównałby nasz wiek i dzieci nasze urodziłyby się jako nasi rówieśnicy. Inne powinny być relacje między mamą – córką a dwiema przyjaciółkami. Stwórca Życia podarował nam rodzicom swój największy skarb – nowe stworzenie, abyśmy się nim opiekowali, wspierali, pomagali wzrastać oraz pomagali kroczyć dobrą drogą prowadzącą do Ojca. Bez autentycznej miłości i szacunku rodzica do dziecka i dziecka do rodzica, jest to nie do osiągnięcia. Takiej miłości i szacunku musimy nauczyć nasze dzieci.

Pan Jezus, umierając na krzyżu, nie powiedział do Matki i Jana - Matko to twój przyjaciel, Janie to twoja przyjaciółka, lecz: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja» (J 19, 26). W ten sposób dał im do zrozumienia, że nie zostawia ich samych. Od tej chwili mają się wzajemnie miłować, szanować oraz opiekować i troszczyć o siebie, dopóki będą żyć.

Jeśli nasza rodzicielska miłość  będzie oparta o żywą i autentyczną miłość do Pana Boga to nasza miłość do dzieci będzie zdrową miłością kierowaną przez Stwórcę. I takiej miłości nauczą się nasze dzieci do Pana Boga i do nas, a my na zawsze zostaniemy dla nich rodzicami, którymi (gdy zaistnieje taka potrzeba) z miłości i z szacunkiem się zaopiekują.

Blanka