4 marca 2024

03.03.2024 rok

Rok XII nr 644

Peregrynacja relikwii św. Wojciecha

Peregrynacja (z łac. peregrinatio) − w Kościele rzymskokatolickim jest to uroczyste przenoszenie albo przewożenie w celach kultowych relikwii, obrazów lub innych przedmiotów kultu religijnego. Peregrynacje mogą mieć charakter lokalny, czyli na terenie parafii lub diecezji, jak i narodowy czy też międzynarodowy. W czasie trwania peregrynacji organizowane są specjalne nabożeństwa. Celem peregrynacji jest zachęta do podjęcia praktyk religijnych i zaangażowania w życie wspólnoty eklezjalnej – duchowej(wspólnota eklezjalna – wspólnota w Chrystusie, umocniona Duchem Świętym).

Peregrynacja relikwii św. Wojciecha na terenie naszej diecezji rozpoczęła się 3 grudnia 2023 r. Tego dnia relikwie patrona naszej diecezji opuściły mury katedry Oliwskiej. Rozpoczęła się wędrówka relikwii po wszystkich parafiach Archidiecezji Gdańskiej. Do naszej parafii relikwie przybędą 6 kwietnia i będą przebywały do 7 kwietnia. Peregrynację relikwii poprzedzi, w naszym kościele lokalnym, dwudniowy okres przygotowania i oczekiwania (04.04 - 05.04). Postać zaś świętego została przybliżona nam podczas zeszłorocznych rorat (2023r). Pierwszy katecheta naszych ziem, zwiastun nadziei – św. Wojciech – zaprasza nas, abyśmy zaangażowali się w dzieło duchowej odnowy naszej archidiecezjalnej wspólnoty. Jego obecność w naszej parafii niech będzie dla nas czasem modlitwy, ożywienia i przebaczenia.

Blanka