12 lutego 2024

11.02.2024 rok

Rok XII nr 641

Intencje Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy na rok 2024 - LUTY

Za chorych terminalnie: Módlmy się̨, aby chorzy w terminalnej fazie swojego życia oraz ich rodziny otrzymywali zawsze niezbędną opiekę̨ i wsparcie, zarówno pod względem medycznym, jak i ludzkim.

III kroki ku uzdrowieniu

Już za parę dni w liturgii Kościoła rozpocznie się okres Wielkiego Postu. Warto wiec zadać sobie pytanie: Czy pragnę uzdrowienia z trądu jakim jest grzech? Czy jestem gotowy wołać do Pana Boga jak trędowaty i prosić Go o uzdrowienie?

Ewangelia o uzdrowieniu trędowatego sugeruje trzy kroki, aby otrzymać uzdrowienie z duchowego trądu jakim jest grzech. Krok pierwszy, to uświadomienie sobie, że jestem osobą chorą – osobą  grzeszną. Trędowaty był świadomy swojej choroby i dlatego błagał Pana Jezusa o uzdrowienie. Żyjemy w czasach, w których często lekceważy się grzech. Często usprawiedliwiamy swoje grzechy, a winą obarczamy innych. Podobnie jak trędowaty z Ewangelii, musimy zacząć od pierwszego kroku – przyznać się do swojej ułomności.

Drugim krokiem jest nawiązanie relacji z Jezusem Chrystusem. Trędowaty wzywa Pana Jezusa, szuka z Nim kontaktu bo wierzy, że może On go uzdrowić.

Trzecim krokiem jest zastosowanie duchowego lekarstwa. Po uzdrowieniu trędowatego Pan Jezus nakazuje mu, aby udał się do kapłana. Możemy to odczytać jako nawiązanie do sakramentu spowiedzi świętej. Poprzez posługę kapłana Pan Bóg uzdrawia duszę człowieka, który otrzymawszy rozgrzeszenie, powraca do pełnej Komunii w Kościele. Nam, trędowatym duchowo, Pan Jezus daje to samo polecenie: Idźcie, pokażcie się kapłanowi… (Mk 1, 44). Innymi słowy: „Idźcie do spowiedzi”.

Pan Jezus ma moc, aby nas oczyścić z trądu naszego grzechu, przebaczyć nam i nas uzdrowić. Jeśli chcesz opatrzyć swoje rany – On jest lekarstwem. Jeśli padłeś ofiarą niesprawiedliwości – On jest sprawiedliwością. Jeśli potrzebujesz pomocy – On jest siłą. Jeśli boisz się śmierci – On jest życiem. Jeśli pragniesz nieba – On jest drogą. Jeśli chcesz uniknąć ciemności – On jest światłem. Jeśli cierpisz na trąd grzechu, Pan Jezus może cię oczyścić, jeśli tego pragniesz.

Ks. Piotr