22 stycznia 2024

21.01.2024 rok

Rok XII nr 638

Niedziela Słowa Bożego.

Trzecia niedziela zwykła jest przeżywana od niedawna w całym Kościele jako Niedziela Słowa Bożego. W wielu kościołach na początku Eucharystii wnosi się uroczyście księgę Pisma Świętego i umieszcza się ją na specjalnym miejscu. Aby nasza wiara była żywa i nadawała kierunek naszemu życiu, winna być często, najlepiej codziennie, karmiona słowem Bożym. Dzięki niemu poznajemy bliżej Pana Boga, a nasza wiara wzrasta i umacnia się.

We fragmencie księgi Jonasza słyszymy o nawróceniu mieszkańców Niniwy, których wzywał do tego Jonasz na polecenie Pana Boga. Warto zauważyć, że powołany na proroka Jonasz najpierw nie chciał podjąć tego trudnego zadania i dopiero po próbie ucieczki zdecydował się spełnić misję prorocką. Jej efekty przerosły wszelkie ludzkie kalkulacje. Mieszkańcy Niniwy odwrócili się od swojego złego postępowania (Jon 3, 10) i zwrócili swe serca ku Bogu.

Jako chrześcijanie jesteśmy dzisiaj nierzadko postawieni w sytuacji podobnej do Jonasza. Mamy spełnić funkcję prorocką, czyli dać świadectwo o Panu Bogu wobec ludzi nam bliskich czy odległych, ale często wrogich wobec Pana Boga lub Kościoła. I w naszych sercach rodzą się trudności podobne do tych, które przeżywał Jonasz: brak odwagi, zwykła ociężałość, chęć ucieczki przed zaangażowaniem i wysiłkiem, niewiara w skuteczność naszej modlitwy i działania. Potrzebujemy więc lepiej otworzyć się na Bożą łaskę i mocniej Mu zaufać. Pan Bóg bowiem wciąż pragnie, aby ludzie usłyszeli i na nowo odkryli dobrą nowinę o Nim. Jest On bowiem Ojcem nas wszystkich i posłał swego Syna, aby ludzie nie zginęli, lecz zostali zbawieni.

Żeby móc to czynić, musimy podejmować trud zgłębiania Słowa Bożego – aby o kimś świadczyć trzeba dobrze go poznać. Nie musimy jednak robić tego sami. Z pomocą idą nam między innymi Kręgi Biblijne, prowadzone w różnych kościołach przez odpowiednio przygotowanych kapłanów. Może warto pójść na takie spotkanie, abyśmy mocniej wierzyli w Ewangelię i żyli nią, a dzięki temu ze wzmożoną energią podjęli wysiłek nowej ewangelizacji – do tego wzywa nas sam Jezus Chrystus, abyśmy nieśli Go innym.

Ks. Piotr

160 0.057229042053223