8 stycznia 2024

07.01.2024 rok

Rok XII nr 636

Chrzest Święty

Święto Chrztu Pańskiego to dzień objawienia się całej Trójcy Świętej: Bóg Ojciec – objawia się poprzez głos/słowo, Jezus Chrystus – obecny nad Jordanem i Duch Święty – ukazuje się w postaci gołębicy. W ten sposób Trójca Święta chce zwrócić naszą uwagę na fakt jak wielkim wydarzeniem, jest ten sakrament, i że tego dnia, gdy otrzymujemy Chrzest Święty, są przy nas obecni: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Należy też wspomnieć o tym, że to właśnie na Chrzcie Świętym otrzymujemy dary Ducha Świętego.

Czym jest więc chrzest? Nie tylko jednym z sakramentów, ale sakramentem otwierającym drogę do pozostałych. Jest też zobowiązaniem do przestrzegania Bożych przykazań. Boża wola powinna być w naszym życiu ponad naszymi „zachciankami”. Tylko wtedy otrzymana łaska może w nas w pełni zadziałać i dać prawdziwe szczęście. Aby czerpać ze zdrojów zbawienia, trzeba się postarać o dotarcie do źródła. A tym źródłem jest słowo Boże i sakramenty. Pierwszym i najważniejszym z nich jak wiemy, jest Chrzest Święty. To od chrztu Pan Jezus rozpoczął swoją misję nauczyciela, a my naszą drogę do zbawienia. To chrzest zmywa grzech pierworodny, otwiera nas na łaskę i pozwala stać się w pełni dzieckiem Bożym.

Podczas jednej z rozmów ze znajomym usłyszałam: My w rodzinie nie obchodzimy urodzin, tylko imieniny, bo świętujemy naszego patrona, którego otrzymaliśmy na Chrzcie Świętym. Gdybyśmy mieli obchodzić urodziny, to musiałby być to dzień naszego Chrztu, bo wówczas staliśmy się dziećmi Bożymi i narodziliśmy się dla Kościoła.

Łucja