4 grudnia 2023

I NIEDZIELA  ADWENTU

03.12.2023 rok

Rok XII nr 631

Adwent z  Bruno Ferrero – „Najmłodszy syn”

Przed wielu laty żył człowiek, który miał trzech synów. Kochał ich niezmiernie. Nie był bogaty, ale dzięki ciężkiej pracy i mądrości udało mu się zaoszczędzić sporo pieniędzy i kupić dobre gospodarstwo. Pod koniec życia zaczął się zastanawiać jak podzielić majątek pomiędzy potomków. Pewnego dnia, gdy był już bardzo chory wezwał synów do siebie, aby sprawdzić, który z nich jest najmądrzejszy. Dał im po 5 dukatów i polecił, aby każdy z nich kupił coś, co wypełni jego pusty pokój. Synowie wzięli pieniądze i wyszli, aby spełnić życzenie ojca. Najstarszy uważał, ze to proste zadanie. Poszedł na targ i kupił snopek słomy. Drugi syn myślał, przez kilka minut. Potem przeszedł cały rynek i wszystkie sklepy, aż w końcu kupił piękne pióra. Najmłodszy długo zastanawiał się nad wyznaczonym zadaniem. „Co może kosztować 5 dukatów i wypełnić całe pokój?” – pytał siebie. Po wielu godzinach wpadł wreszcie na pomysł. Udał się do małego sklepu ukrytego w bocznej uliczce i za swoje 5 dukatów kupił świecę i zapałki. Wracając do domu czuł się szczęśliwy.

Następnego dnia trzej synowie zgromadzili się w pokoju ojca. Każdy przyniósł podarek – coś, co miało wypełnić całe pomieszczenie. Pierwszy syn rozłożył słomę, na podłodze, ale zakryła ona małą część pokoju. Drugi rozłożył pióra. Były śliczne, ale udekorowały jedynie dwa rogi pomieszczenia. Ojciec bardzo się rozczarował pomysłami starszych synów. Wówczas na środku pokoju stanął najmłodszy syn. Wszyscy z zaciekawieniem patrzyli i zastanawiali się, co też on kupił. Chłopiec wyjął świecę i zapalił ją zapałką, a wtedy światło płomienia rozeszło się po pokoju i wypełniło go. Wszyscy się uśmiechnęli. Stary ojciec, ucieszył się z prezentu najmłodszego syna. Przekazał mu cały majątek gdyż przekonał się, że ten chłopak jest na tyle mądry, by właściwie spożytkować dobra i rozsądnie zaopiekował się braćmi.

Rozpoczyna się okres adwentu. Spróbujmy zastanowić się nad tym, co wypełnia mnie całkowicie i co wypełnia moje otoczenie? Czy jest we mnie Światło, które promieniuje na zewnątrz sprawiając ludziom radość?

160 0.092208862304688