26 listopada 2023

26.11.2023 rok

Rok XII nr 630

Uczynki miłosierdzia a sąd

W dzisiejszej ewangelii, w obrazie Sądu Ostatecznego Pan Jezus odwołuje się do praktyki stosowanej przez pasterzy w Palestynie. Owce i kozły w ciągu dnia pasły się razem. Jednak na zakończenie dnia pasterze je rozdzielali. Kozły potrzebowały cieplejszego pomieszczenia, owce, które bardziej ceniono, wolały świeże powietrze. W pogańskich sennikach owce kojarzono z pomyślnymi wydarzeniami, zaś kozły z nieszczęściem (C. Keener). Sąd Ostateczny, który obejmie wszystkich, nie tylko chrześcijan, będzie symbolicznym aktem separacji, oddzielania ludzi miłosiernych od tych, którzy nie okazywali szczerego, bezinteresownego miłosierdzia. Jezus Chrystus, Dobry Pasterz, ale także Sędzia, oddzieli owce od kozłów, dobro od zła, miłość od grzechu.

Kryterium separacji nie będzie tylko wiara, ale praktyczne czyny miłosierdzia i miłości. Pan Jezus utożsamia się z najmniejszymi. Żaden gest dobroci i miłosierdzia wobec nich nie będzie zapomniany. Najmniejszymi są wszyscy uczniowie Chrystusa, ale również każdy człowiek potrzebujący, cierpiący w sposób duchowy, moralny czy materialny, który staje na naszej drodze, prosząc o pomoc wprost lub w sposób milczący. Tym najmniejszym jest każdy z nas. Wszyscy potrzebujemy akceptacji, miłosierdzia, współczucia, życzliwości, miłości, … Nie pogardy, obłudy, obmowy, szyderstw ,…

Sąd będzie więc objawieniem naszych ukrytych, pokornych, często niedocenianych gestów miłości, którymi było utkane nasze życie. "Pod wieczór naszego życia będziemy sądzeni z miłości" (św. Jan od Krzyża), gdyż tylko ona nadaje wartość i największy sens naszemu życiu. Czasami wydaje nam się, że robimy dobre uczynki, ale jeśli nie robimy ich z serca, lecz na pokaz lub na swoją chwałę, albo też, abyśmy my sami poczuli się lepiej, są one bezwartościowe i nie pomogą nam wejść do Królestwa Niebieskiego. To od nas zależy, czy w chwili Sądu Ostatecznego staniemy z pustymi rękoma, czy wypełnionymi uczynkami miłosierdzia.

Blanka