8 listopada 2023

05.11.2023 rok

Rok XI nr 627

Pomoc duszom czyśćcowym – według św. Jan Maria Vianney

Świadectwa świętych mistyków pokazują, że dusze cierpią niewyobrażalne męki w czyśćcu, ale nie mogą sobie w żaden sposób pomóc. My natomiast z łatwością możemy przyjść im z pomocą i nie tylko złagodzić, ale i skrócić czyśćcowe cierpienia. W kazaniu na Dzień Zaduszny św. Jan Maria Vianney wskazuje 3 sposoby na to, jak pomóc duszom cierpiącym w czyśćcu:

1. Naprzód przez modlitwy – Kiedy się modlimy za duszami w czyśćcu, to na ich korzyść odstępujemy to wszystko, co by Bóg nam udzielił, gdybyśmy się za siebie modlili. […] Każdego poranka możemy ofiarować za dusze w czyśćcu cierpiące wszystkie czynności nasze dzienne i wszystkie modlitwy, jakie w ciągu dnia odmówimy.

Św. Jan Maria Vianney przywołuje obraz biednego, obciążonego kamieniami człowieka, który dźwiga swój ciężar przez bardzo długi czas. My, każdego dnia, przechodząc koło niego, możemy zdjąć z jego barków choćby mały kamyczek. Po długim czasie jesteśmy w stanie nie tylko ulżyć cierpiącemu, ale i całkowicie uwolnić go od ciężaru.

2. Sposobem najpotężniejszym do uwolnienia dusz z czyśćca jest Msza Święta. Gdy ją ofiarujemy za te biedne dusze, to już nie grzesznik prosi za grzesznikiem, ale Bóg równy Ojcu swojemu, który nic nie odmówi Synowi.

Musimy bowiem pamiętać, że Msza Święta to nie jest zwykła modlitwa. To ofiara Ciała i Krwi Chrystusa ponawiana za każdym razem na ołtarzu. To cierpienia, trudy, męka Pana Jezusa ofiarowana we wskazanej na początku Mszy intencji.

3. Możemy dusze z czyśćca uwalniać za pośrednictwem odpustów. Jest to wielka pomoc, ceny niesłychanej, dusze nią wsparte bardzo prędko przybliżają się do nieba – pisze św. Jan Maria Vianney. – Pomyślcie bracia drodzy, ile odpustów otrzymać można, odbywając drogę krzyżową, odmawiając różaniec lub inne modlitwy, do których odpusty są przywiązane. Bardzo winnymi jesteśmy, bardzo nieczułymi, gdy tak łatwymi środkami mogąc uwolnić dusze rodziców, nie czynimy tego, ale pozwalamy, aby się paliły w strasznych płomieniach czyśćcowych!

Dzięki odpustom możemy skrócić lub całkowicie zniwelować karę czyśćca dla duszy. Odpust może być całkowity (odpuszczenie całej kary) lub częściowy. W dniach od 1 do 8 listopada można uzyskać odpust całkowity za zmarłego, pod zwykłymi warunkami.

Opracowała: Łucja