23 października 2023

XXIX  NIEDZIELA  ZWYKŁA

22.10.2023 rok

Rok XI nr 625

Nietrudno iść za Panem Jezusem, kiedy widzi się Jego cuda, kiedy słyszy się Jego porywające mowy. Nietrudno jest iść za Chrystusem, kiedy Jego poglądy, interesy są zgodne z naszymi. Prawdziwe dylematy, a może nawet próby wiary, zaczynają się wówczas, gdy jesteśmy zmuszeni opowiedzieć się lub stanąć po którejś ze stron. Wielu z nas mówi głośno o swoich poglądach np. czy opowiada się za życiem czy śmiercią  (eutanazję, aborcję). Zapominamy przy tym często o tym, kto jest Panem życia i śmierci. Usprawiedliwiamy się pseudo godnością człowieka, wolnością wyboru.

Wielu z nas słowa Boga czyta więc wybiórczo, trzymając się tylko tego, co mu pasuje. Mówimy, że chcemy być tolerancyjni, więc akceptujemy homoseksualizm. A Bóg mówi wprost, że mężczyźni żyjący ze sobą, nie wejdą do królestwa niebieskiego – (patrz. 1 Kor 6:9-10). Tak łatwo poddajemy się współczesnym nurtom, że zapominamy o tym co ważne i Kto stanowi najwyższe prawo. A Pan Jezus mówi wprost:  Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga» (Mt 22, 21). Pozwólmy wiec Bogu jako Stwórcy oceniać to co jest dobre, a co złe dla człowieka. Wystarczy, że Mu zaufamy i przyjmiemy Jego słowo w całości takie jakie jest, a nie wybiórczo, ukrywając się pod płaszczem „tolerancji” i „wolności wyboru”.

Pytanie skierowane do Pana Jezusa (w dzisiejszej Ewangelii) to nie tylko kwestia dylematu związanego z płaceniem podatku. To pytanie o nasze sumienie, to pytanie o nasz stosunek do życia, do świata (do tego, co w nim się dzieje). Czy można mówić „Kocham Pana Jezusa, wierzę w Niego, jestem Dzieckiem Bożym” i być za zabijaniem drugiego człowieka? Żyć niezgodnie z Bożą naturą?

Pan Jezus uczy nas właściwej postawy. Nie możemy ignorować tego, co się wokół nas dzieje. Nie możemy odrzucać rzeczywistości i udawać, że ona nas nie dotyczy. Musimy bronić Bożej nauki i być odbiciem Jego Bożej Miłości. Dobrym początkiem do zmian w naszym życiu mogą być rozpoczynające się nasze Misje Parafialne, które powinny nam przypomnieć Kto jest naszym Ojcem, Panem i Stwórcą oraz za Kim kroczyć chcemy.

Blanka

160 0.069213151931763