7 listopada 2022

06.11.2022 rok

Rok X nr 575

Wyjątkowe przyjęcie

Obecnie przeżywamy czas, w którym przypominamy sobie jak kruche i krótkie potrafi być życie. Myślimy o jego przemijalności. Zastanawiamy się, co będzie po naszej śmierci i czy będą o nas pamiętać. Wielu z nas myśli o śmierci jak o końcu wszystkiego, bojąc się jej. Mają uczucie jakby, mieli przestać istnieć, po prostu zniknąć. A przecież śmierć jest częścią życia każdego z nas.  Jednak na co dzień trudno nam o niej mówić, a nawet myśleć, zwłaszcza jeśli dotyczy osoby, którą kochamy lub nas samych. Utrata bliskiej osoby jest najtrudniejszym doświadczeniem, jakiego doznajemy w życiu. Nie zapominajmy jednak o tym, że życie każdego z nas ma początek, ale nie ma końca. Pewien chłopiec napisał list do Przyjaciela:

Drogi Jezu,

Dzisiaj ksiądz odprawił Mszę Świętą, po której wszyscy poszliśmy na pewne przyjęcie. Drzwi domu były ozdobione balonikami. Na stole było bardzo dużo frytek, popcornu, cukierków. Potem przynieśli ciasta. Wiele rodzajów. Był także mój ulubiony napój. Spotkałem się tam ze wszystkimi moimi przyjaciółmi, razem bawiliśmy się, śmialiśmy i śpiewaliśmy. Dorośli śpiewali razem z nami.

Jezu, to nie było przyjęcie urodzinowe, choć tak wyglądało, bo na każdych urodzinach świętuje się dzień narodzin. My dzisiaj wspominaliśmy śmierć Asi – umarła właśnie tego dnia dwa lata temu. Gdy się o tym dowiedziałem, zapytałem mamy, dlaczego świętujemy? Asia przecież nie żyje. Mama mi odpowiedziała: „W ten sposób tak trochę uczestniczymy w tym świętowaniu, które Asia przeżywa w niebie. Czujemy, że jest z nami. Smakujemy trochę jej obecnego życia, które jest nieustannym świętem tych, którzy są zbawieni”.

Proszę cię Jezu, pozdrów Asię ode mnie i powiedz, że nie długo będziemy razem świętować u Ciebie, bo życie nie ma końca.

Opracowała: Łucja