26 września 2022

25.09.2022 rok

ADORACJA – 1

Najlepsza forma modlitwy

Czym tak naprawdę jest adoracja? Z języka łacińskiego adoratio oznacza oddawanie czci Bogu. Jest to akt liturgiczny przepełniony miłością do Stwórcy, którego człowiek pragnie uwielbiać, wychwalać i przy Nim trwać. W akcie adoracji człowiek uznaje swoją niższość względem Boga. Uznaje, że jest tylko stworzeniem zależnym od Stwórcy i bez Jego pomocy nie jest w stanie nic uczynić.

Jak najlepiej adorować Boga?

Nie ma lepszych i gorszych form adorowania Chrystusa ukrytego pod postacią Najświętszego Sakramentu. Każdy z nas ma prawo adorować Boga całym swoim sercem, całą swoją duszą i cały swoim umysłem na swój sposób. Nie oznacza to jednak, że każda forma adorowania Jezusa pod postacią eucharystyczną pozwala budować silną i trwałą relację z Bogiem.

Zdaniem Kościoła Katolickiego, zalecaną przez niego i praktykowaną przez wieki formą adoracji jest adoracja odbywająca się w całkowitej ciszy. Być może dla niektórych to bardzo trudne do zrozumienia, ale istotą adoracji jest przebywanie w Bożej obecności, wsłuchiwanie się w głos Boga oraz tego, co On chce mi powiedzieć. To dialog odbywający się pomiędzy Bogiem a Jego stworzeniem, pomiędzy Stwórcą a człowiekiem. To oddawanie czci przepełnione miłością i wdzięcznością do Boga, który stworzył ludzi na swój obraz i podobieństwo.

Kleryk: Grzegorz

160 0.11074209213257