30 sierpnia 2022

XXII NIEDZIELA  ZWYKŁA

28.08.2022 rok

POST EUCHARYSTYCZNY  cześć II

Wielu z nas dzisiaj nie rozumie czym jest post Eucharystyczny. Spożywamy pokarm i pijemy np. soki, wody smakowe  nie zwracając uwagi na to, ile zostało nam czasu do przyjęcia Komunii Świętej. Często dziwimy się, a nawet drwimy z takiego „organicznego”, naturalistycznego podejścia, ale powinno ono sprowokować nas do zadania sobie pytania:

Czy ja rzeczywiście zdaję sobie sprawę, że w Komunii Świętej przyjmuję naprawdę Ciało i Krew Boga?

Dzisiaj obowiązujący nas Kodeks prawa kanonicznego z 1983 r. w kanonie 919 nakazuje powstrzymanie się od jakiegokolwiek pokarmu i napoju z wyjątkiem wody i lekarstw:

„…przystępujący do Najświętszej Eucharystii powinien przynajmniej na godzinę przed przyjęciem Komunii Świętej powstrzymać się od jakiegokolwiek pokarmu i napoju, z wyjątkiem czystej wody i lekarstwa” (kan. 919 § 1).

Post eucharystyczny nie obowiązuje osób w podeszłym wieku, chorych i osób opiekujących się nimi oraz umierających, którzy chcą przyjąć wiatyk – ostatnią Komunię Świętą. Zwolniony z postu eucharystycznego jest też kapłan sprawujący drugą lub trzecią mszę tego samego dnia (ale obowiązuje go post eucharystyczny przed pierwszą sprawowaną Mszą).

Poza określonymi powyżej wyjątkami post eucharystyczny obowiązuje wszystkich wiernych i zasadniczo nie ma możliwości dyspensowania (zwalniania) od niego zarówno w przypadku przyjmowania Komunii podczas Mszy Świętej, jak i poza nią. Czas postu eucharystycznego liczymy bowiem – o czym warto pamiętać – nie do chwili rozpoczęcia Mszy, ale właśnie do przyjęcia Komunii Świętej…cdn.

Opracowała:  Łucja