28 listopada 2021

I  NIEDZIELA   ADWENTU

28.11.2021 rok

ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU

Adorować Najświętszy Sakrament to znaczy czcić Boga z miłością, szacunkiem i dziękczynieniem w miejscu Jego obecności. Adoracja jest osobistym, pełnym miłości spotkaniem z kochającym Bogiem.

Już pod koniec XI w. papież Grzegorz VII nauczał o rzeczywistej obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie i wzywał do częstych, publicznych adoracji eucharystycznych.

Jan Paweł II w liście z okazji 750-lecia ustanowienia święta Bożego Ciała przez papieża Urbana (w XII w.) napisał, że „Misterium Eucharystyczne stanowi szczyt ewangelizacji ponieważ jest najbardziej wyrazistym świadectwem zmartwychwstania Chrystusa”.

Adoracja jest czerpaniem łask dla nas samych, ale też i dla całej ludzkości. Św. Teresa z Kalkuty twierdziła, że wielbiąc Jezusa w Eucharystii łączy się z ludźmi na całym świecie w modlitwie o pokój i zbawienie świata.

Adorując Najświętszy Sakrament nie bój się milczeć, gdy brak ci słów. Jezus Chrystus wie czego potrzebujesz, a Duch Święty modli się w tobie. Po prostu bądź, trwaj w Nim, odpoczywaj, dziel się radościami i smutkami, dziękuj i proś jeśli masz taką potrzebę. Bo to czas twojego spotkania z Bogiem, który cię kocha i czeka na ciebie ukryty w białej Hostii. Czasami nasze spotkanie z Jezusem Chrystusem może trwać godzinę, a czasami zaledwie kilka minut, ale nawet te parę minut jest wielkim darem i błogosławieństwem dla nas. Nie bójmy się „tracić” czasu przed Najświętszym Sakramentem, bo jest to czas, kiedy Pan Bóg obdarza nas wieloma łaskami. Adorując Najświętszy Sakrament nie tylko mówmy, ale i wsłuchujmy się w głos Boga, dając Mu się prowadzić. Spotykając się z drugim człowiekiem pogłębiamy z nim więzi, tak też podczas adoracji pogłębiamy naszą wiarę i więź z Bogiem.

Pięknie jest zatrzymać się z Nim i jak umiłowany uczeń oprzeć głowę na jego piersi.” JPII

Obecnie posiadamy wiele dowodów na obecność żywego Jezusa Chrystusa w Hostii, między innymi w miejscowości Lanciano we Włoszech (pierwszy potwierdzony cud eucharystyczny), czy też w miejscowości Sokółka na Podlasiu (pierwszy w Polsce cud eucharystyczny – przemienienie Hostii we fragment ludzkiego serca).

Gdy stajemy przed Najświętszym Sakramentem, przed żywym Jezusem Chrystusem, oddajemy Mu należyty szacunek, klękając przed nim na oba kolana.

Maria Bernadeta