26 stycznia 2021

III NIEDZIELA  ZWYKŁA

24.01.2021 rok

Być rybakiem ludzi

Chrześcijanin to nie tylko osoba, która widnieje w księgach kościelnych i uczęszcza na niedzielne Msze Święte oraz nabożeństwa. Gdy bogaty młodzieniec zapytał Pana Jezusa o to, co powinien zrobić, aby osiągnąć życie wieczne, Chrystus zwrócił mu uwagę na zasadność wypełniania przykazań, co jest bardzo ważne też dla nas. Jeśli połączymy wypełnianie przykazań, a głównie przykazania miłości z uczestnictwem w Mszach Świętych, wtedy nasze życie chrześcijańskie nabierze sensu i będzie owocne, bo będziemy w łasce uświęcającej i będziemy mogli czynnie uczestniczyć w bezkrwawej ofierze Chrystusa, czyli karmić się Jego Ciałem i pić Jego Krew.

Ale to nie wszystko. Chrześcijanin to człowiek, który nie stoi w miejscu, ale wzrasta. Gdy bogaty młodzieniec stwierdził, że wypełnia prawo, Pan Jezus podniósł poprzeczkę i zaproponował mu drugi etap drogi do życia wiecznego – pozbycie się majątku i pójście za Nim. Pewnie to samo zaproponowałby każdemu z nas. Podniesienie poprzeczki w naszym życiu prowadzące do wzrostu duchowego to wzięcie swojego krzyża i pójście za Nim, czyli stanie się rybakiem ludzi. Warto zauważyć, że taka postawa wzrostu wynika właśnie z przestrzegania czy wypełniania przykazania miłości. Jeśli ktoś kocha, to dzieli się miłością. Ową miłość czerpiemy z krzyża Chrystusa, żyjemy nią i obdarowujemy nią ludzi. W Ewangelii wg świętego Marka czytamy, że na wezwanie Pana Jezusa „Pójdźcie za Mną”, Szymon i Andrzej rzucili sieci i poszli za Nim. Dzisiaj takiej właśnie postawy oczekuje od nas Chrystus. Tak naprawdę pewnie nie chodzi o to, żeby zostawić dom, rodzinę, pracę iwyjść na ulicę, aby nawracać ludzi. Zostawienie wszystkiego to oddanie tego Bogu. Jeśli oddamy mu naszą rodzinę, mieszkanie, pracę, obowiązki, zachcianki – czyli wszystko, nauczymy się być ludźmi wolnymi od pożądań i niewoli, a Bóg pokieruje wszystkim znacznie lepiej od nas samych. Wystarczy wypełniać Jego wolę i „łowić” ludzi, czyli być Apostołami Chrystusa, tak jak Szymon, Andrzej, Jakub Jan i inni. Resztą zajmie się nasz Pan, któremu zaufaliśmy. To On będzie nas inspirował do lepszej, owocnej pracy, do zajmowania się dziećmi czy żoną lub mężem, a wszystkie czynności nabiorą nowego wymiaru, bo będziemy umieli lepiej dzielić się miłością.

Święty Paweł doradza nam dzisiaj właśnie taką postawę – żonaci mają żyć jakby byli nieżonaci, ci, którzy płaczą, radują się lub posiadają albo używają tego świata, jakby tego nie czynili. Te słowa wydają się nam niezrozumiałe, ale jeśli nauczymy się zostawić wszystko, czyli oddać Bogu, nie będziemy tak bardzo uzależniać się od wszystkich spraw, rzeczy i zniewoleń. Warto spróbować.

Jak zacząć? Wystarczy posłuchać Jonasza i …...nawrócić się, a potem poprosić Boga o to, o czym czytamy w psalmie 25 (24): „Daj mi poznać Twoje drogi, Panie…” . A Pan uczyni z nas rybaków ludzi i poprowadzi do raju.

160 0.098519086837769