17 stycznia 2021

II NIEDZIELA  ZWYKŁA

17.01.2021 rok

Zaufanie

Bóg stworzył nas na swój obraz i podobieństwo. Wynika z tego, że nasz Stwórca nam zaufał, ponieważ powierzył nam piękny świat, w którym żyjemy i w którym jesteśmy gospodarzami. Ponadto nasz Pan dobrze nas wyposażył na to zadanie, ponieważ dał nam rozum, którym kierujemy się w naszych czynach, dziełach i zadaniach. Bóg dał nam wielkie zadanie uczestnictwa w swoim dziele stworzenia, ponieważ mamy panować nad Jego dziełem i opiekować się całym stworzeniem. Należy tu też zwrócić szczególną uwagę na to, że wyposażając nas w dar wolnej woli nasz Stwórca obdarzył nas naprawdę wielkim zaufaniem. Dał nam możliwość decydowania nie tylko o naszym losie, ale też o losie całego świata, który stworzył. To od nas zależy, co z tym darem i zadaniem zrobimy.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że nie jesteśmy pozostawieni samym sobie w tym działaniu. Nasz Pan dał nam Pocieszyciela, Ducha Świętego, którego jesteśmy świątynią. To od nas zależy „czy oraz jak” będziemy z Nim współpracować. Dobrym przykładem takiej współpracy jest postawa Samuela, który słysząc wezwanie natychmiast poszedł do swojego mistrza, Helego, który pouczył go, jak zachować się w takiej sytuacji. Słowa: „Mów Panie, bo sługa Twój słucha” powinny być mottem przewodnim każdego naszego czynu. To jedynie On wie „jak i kiedy” nas zawołać oraz na co zwrócić naszą uwagę. Dobrze jest nauczyć się słuchać Boga. Do tego potrzeba niewiele, bo tylko otwartości serca w prostocie, bez żadnych warunków czy układania sobie planów i oczekiwań. Taka właśnie otwartość pozwoliła Samuelowi dorastać duchowo i współdziałać z Bogiem dla dobra ludzkości.

Drugim ważnym czynnikiem umożliwiającym nam współdziałanie z Bogiem i spełnienie naszego zadania jest postawa pełnienia Jego woli, którą pięknie prezentuje psalm 40 (39). Jeśli pełnienie Bożej woli jest i będzie dla nas radością, to na pewno nie zbłądzimy i dobrze wywiążemy się ze swojego zadania. Warto tu zauważyć, że spełnianie swojej własnej woli nie zawsze idzie w parze z wolą Boga, który nas miłuje i który wie najlepiej, co mamy robić. Jeśli odwzajemnimy zaufanie, które Bóg ma do nas, na pewno nasze życie się zmieni i nasze cele będą dobre. Musimy pamiętać o tym, że to nie my sami wyznaczamy sobie zadania. Każdy z nas został powołany, aby czynić to, co ubogaca siebie samego, bliźnich, świat i to od aktu naszej wolnej woli zależy, czy będziemy współpracować z Bogiem w tym dziele. Gdy rozważamy historię powołania apostołów dostrzegamy prostotę ich powołania. Ciekawość Jana i dwóch innych uczniów, którzy ujrzeli Pana Jezusa uwidoczniła się w pytaniu: „Gdzie mieszkasz?” i została po prostu zaspokojona poprzez zobaczenie i przebywanie z Chrystusem. To wystarczyło, żeby zobaczyć w Nim Mesjasza. Taka prosta wiara!

Postarajmy się po prostu ZOBACZYĆ Pana Jezusa i pójść za Nim. Na pewno nie zawiedziemy się.

Panie Jezu, zawołaj nas po imieniu, tak, jak przemówiłeś do Samuela…