4 stycznia 2021

II  NIEDZIELA  po  NARODZENIU  PAŃSKIM

03.01.2021 rok

Mądrość Boża

Często zastanawiamy się, czym jest mądrość. Nam, ludziom, kojarzy się ona zazwyczaj z wiedzą nabytą w drodze edukacji. W księdze Mądrości Syracha czytamy o mądrości, którą Pan stworzył przed wiekami na samym początku i że nigdy nie przestanie istnieć. Jest również mowa o tym, że mądrość „pełni służbę” i że „ma władzę”. Z kolei święty Paweł w liście do Efezjan prosi Boga o ducha mądrości objawienia dla nich, „w głębszym poznawaniu Jego samego”, czyli Boga. Warto też dodać, że mądrość jest jednym z darów Ducha Świętego, który otrzymaliśmy w sakramencie bierzmowania.

Dobrze jest rozważać nie tylko samą definicję mądrości, ale też jej przejawy i działania. Skoro mądrość Boża „pełni służbę” oznacza to, że nie wystarczy tylko posiadać ten dar, ale też go używać. Dobrze to rozumiał król Salomon, który poprosiwszy najpierw Boga o ten dar, służył nim w rozwiązywaniu różnych problemów i sporów pośród swoich poddanych.

Nasuwa się pytanie, jak używać daru mądrości, który każdy z nas otrzymał od Boga. Wystarczy popatrzeć na samego Boga i Jego dzieło stworzenia. W Ewangelii świętego Jana jest mowa o Słowie, które było na początku, było u Boga i nawet było Bogiem. Wszystko się stało przez nie. A więc przez nie powstał świat, człowiek, przez nie otrzymaliśmy Zbawiciela i wciąż przez nie trwamy. Każdy z nas został powołany do życia w konkretnym czasie i przestrzeni. W ten sposób otrzymaliśmy wielki dar. Wielu ludzi, mówiąc o czasie, przede wszystkim skupia się na jego szybkim upływie narzekając na jego brak. Cenimy sobie tzw. wolny czas, a narzekamy na jego potężną prędkość, ponieważ nierzadko obarczamy się zbyt dużą ilością czynności na raz i nie umiemy sobie z tym poradzić. Tymczasem dobrze jest traktować czas jako dar od Boga, pole do działania, możliwość naprawienia błędów, które popełniliśmy, Właśnie czas jest dobrym polem do używania daru mądrości w życiu. Używanie tej mądrości polega przede wszystkim na poznawaniu Boga, dzięki czemu uzyskamy wiedzę o tym, „czym jest nadzieja, do której On wzywa” – tak, jak mówi św. Paweł. Poznanie Boga otwiera człowiekowi drogę na życie w Nim i z Nim. Odtąd człowiek już nie jest sam, ponieważ posiada wiedzę o swoim Stwórcy i rozumie, dokąd zmierza. W ten sposób może bardzo dobrze spożytkować upływający czas i traktuje go jako drogę do Pana, do zbawienia. Potem dzieli się tą mądrością z innymi, budując jedność i miłość.

Prośmy Pana o dar mądrości, żebyśmy potrafili wykorzystać każdą chwilę naszego życia dla dobra własnego oraz całego świata.