27 grudnia 2020

NIEDZIELA  ŚWIĘTEJ  RODZINY: JEZUSA, MARYI  i  JÓZEFA

27.12.2020 rok

Dar Syna Bożego

Okres Bożego Narodzenia przynosi nam wielki dar. Ten dar przychodzi do nas z nieba. Jest to Słowo samego Boga, który „przemówił do nas przez Syna”. Ważne jest to, żeby przyjąć ten dar. Aby to zrobić trzeba zrozumieć przesłanie Boga, czyli „Słowo”.

Gdy idziemy do kogoś na urodziny, przynosimy ze sobą prezent a wraz z nim wypowiadamy życzenia. Życzymy zdrowia, pomyślności, spełnienia marzeń, długiego życia tu, na ziemi. Z urodzinami Pana Jezusa jest inaczej. Wtedy, gdy Pan Jezus przyszedł na świat rzeczywiście przychodzili ludzie pokłonić się, przynosili dary, wspierając tym Świętą Rodzinę, której uroczystość dziś obchodzimy. Gdy obecnie rozważamy narodziny naszego Pana również składamy życzenia i przynosimy prezenty, jednakże nie jemu samemu, ale sobie wzajemnie. Może to i dobrze, ponieważ Pan Jezus chce, żebyśmy zawsze dostrzegali Go w drugim człowieku. A co do życzeń, najczęściej są one  podobne do tych składanych z okazji imienin czy urodzin, dokładając do nich jeszcze miłość, radość, pokój, nadzieję. Zauważmy, że człowiek składając życzenia skupia się najczęściej na życiu doczesnym i życzy szczęścia, długiego życia, powodzenia, spełnienia marzeń tu i teraz. Warto się zastanowić, jakie życzenia złożyłby nam Bóg. Ten, który zesłał swojego Syna, zrobił to po to, żeby ów Syn nas odkupił. Bogu chodzi dokładnie o nasze zbawienie i właśnie tego by nam życzył z okazji narodzin „Słowa Wcielonego”. Gdyby ktoś ze znajomych dzieląc się opłatkiem powiedział: „Życzę Ci odkupienia, zbawienia” może ktoś z nas pomyślałby, że owa osoba myśli, że już nadchodzi kres mojego życia i muszę zadbać o to, żebym nie poszedł do piekła. Co to za życzenia! A jednak Bóg nam dzisiaj składa takie życzenia, ponieważ dał nam swojego Syna, który rzeczywiście nas odkupił. Dlatego tak bardzo ważna jest nasza decyzja wobec daru z nieba przekazanego nam przez Maryję poprzez Jej macierzyństwo wobec Syna Bożego. Jej pierwszej powierzono „Słowo, które stało się Ciałem”. To ona doświadczała wszystkich zdarzeń, takich jak przybycia pasterzy, Mędrców, ucieczki przed prześladowaniem, wreszcie ofiarowania Syna w świątyni. Przy okazji tych wydarzeń Bóg wspierał ją potwierdzeniami poprzez pośrednictwo takich ludzi jak Symeon czy prorokini Anna. Niewątpliwie największym jednak wsparciem była obecność Józefa, który troszczył się o nich nieustannie po to, żeby Zbawiciel mógł dorastać w odpowiedniej atmosferze i przygotować się do realizacji swojej zbawczej misji. Teraz każdy z nas, poprzez przykład Świętej Rodziny posłany jest, żeby dzielić się darem Zbawiciela z innymi, bo ten dar jest nie tylko dla nas samych, ale dla każdego, kto chce, żeby życzenia Boga wobec nas spełniły się.

Warto się zastanowić czy pozwoliliśmy dać obdarzyć się „Słowem Boga”. Jego życzenia są tak bardzo aktualne dla nas. Przyjmijmy Dziecię Jezus w prostocie serca tak, jak Maryja i Józef i życzmy sobie wzajemnie odkupienia.