7 grudnia 2020

II  NIEDZIELA  ADWENTU

06.12.2020 rok

Bogactwo i różnorodność życia konsekrowanego w Kościele – cz. 3

Spośród indywidualnych form życia konsekrowanego na szczególną uwagę zasługuje dziewictwo konsekrowane, które obecnie przeżywa swój renesans. Jest to najstarsza forma życia konsekrowanego – już w początkach historii Kościoła, konsekrowano kobiety według uroczystego rytu. Dziewice konsekrowane mieszkały ze swoimi rodzinami lub we własnych domach. Służyły Kościołowi przede wszystkim poprzez modlitwę i pełnienie dzieł miłosierdzia. Wraz z rozwojem życia monastycznego (zakonów), Kościół połączył to powołanie ze ślubami trzech rad ewangelicznych w życiu wspólnotowym. W XII wieku na mocy dekretu Soboru Laterańskiego zaprzestano udzielania konsekracji dziewicom żyjącym w świecie. Dopiero Sobór Watykański II w latach 60. XX wieku podjął ponownie temat tej indywidualnej formy życia i doprowadził do odnowienia obrzędu konsekracji.

Dziewice konsekrowane składają ślub czystości na ręce biskupa diecezji. Odkrywając w sobie powołanie do oddania się z miłości Bogu niepodzielnym sercem, zaślubiają w mistyczny sposób Chrystusa. Dziewice konsekrowane są znakiem miłości Kościoła do Pana Jezusa, boskiego Oblubieńca, a także zapowiedzią przyszłego Królestwa Bożego, w którym „nie będą się żenić ani za mąż wychodzić”. Na znak przyjętej konsekracji noszą obrączkę.

Rozpoznając swoje charyzmaty i talenty, każda we właściwy dla siebie sposób służy Kościołowi lokalnemu (diecezji) włączając się w dzieła ewangelizacyjne i miłosierdzia. Ponadto oddaje się pokucie i gorliwej modlitwie. Dziewice konsekrowane codziennie odmawiają Liturgię Godzin (zwłaszcza Jutrznię i Nieszpory) oraz uczestniczą w Eucharystii. Rozwijają relację z Panem Jezusem oraz rozeznają Jego wolę poprzez adorację Najświętszego Sakramentu oraz rozważanie Słowa Bożego.

Dziewice konsekrowane nie noszą żadnego stroju, który wyróżniałby je spośród osób świeckich. Zazwyczaj pracują w świeckich zawodach. Przyjęcie konsekracji nie wpływa na zmianę ich miejsca zamieszkania i pracę zawodową. Pozostają świadkami Chrystusa w swoich środowiskach, w  swojej codzienności. Utrzymują się samodzielnie i dbają o swój rozwój duchowy. Mogą mieszkać same, z rodziną lub z innymi dziewicami konsekrowanymi.

W Polsce żyje obecnie ponad 330 dziewic konsekrowanych, w tym najwięcej w diecezji krakowskiej – 53. W Diecezji Gdańskiej mamy ich 20, a pierwsze konsekracje miały miejsce 11 lat temu. W najbliższą sobotę (12.12) w naszej diecezji, konsekrację otrzyma 5 kobiet.

Agnieszka

160 0.10172820091248