16 listopada 2020

XXXIII  NIEDZIELA   ZWYKŁA

15.11.2020 rok

Nasze talenty

Nasze życie na ziemi to nieustanna wędrówka do domu Ojca. Wędrujemy w czasie i przestrzeni, uczestnicząc w rozmaitych zdarzeniach i dokonując wyborów. Bóg wyposażył nas na tę wędrówkę poprzez różne dary, które pomagają nam wypełniać to, do czego jesteśmy powołani.

W owej wędrówce bardzo ważnym aspektem jest jej społeczny charakter, a więc nie idziemy w pojedynkę, lecz razem. Dzisiejszy fragment z Księgi Przysłów pokazuje wartość bycia razem poprzez wychwalanie talentów dzielnej niewiasty, która poprzez pracę oraz otwartość na potrzeby męża i innych ludzi służy Bogu, czyli „boi się Pana”.

Kolejnym aspektem naszej życiowej wędrówki jest czuwanie. Święty Paweł poucza Tesaloniczan o potrzebie trwania w gotowości, bo „dzień Pański przyjdzie jak złodziej w nocy”. Takie bycie w gotowości jest wspaniałym owocem mądrości, ponieważ człowiek nigdy nie wie, co go spotka za godzinę, za dzień czy za rok, w związku z czym dobrze jest być przygotowanym na niespodziewane zdarzenia. Wezwanie Pawła, żeby nie spać, żeby czuwać i być trzeźwymi pomaga nam skierować nasze oczy na to, co najważniejsze w życiu, a więc na kres naszej wędrówki i na gotowość spotkania z Bogiem.

Wreszcie warto zastanowić się nad tym, w co wyposaża nas Bóg w tej wędrówce. Poza darem drugiego człowieka u boku oraz umiejętności trwania w gotowości trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ta wędrówka to nie jest bierne stawianie kroków w tę czy inną stronę. Pielgrzymka życiowa wymaga od nas konkretnej aktywności, czyli działania, żeby samemu iść do przodu oraz wskazywać drogę innym. Pan Jezus dzisiaj przypomina o tym każdemu z nas poprzez przypowieść o talentach. Naszym zadaniem jest więc najpierw odkryć, ile talentów i jakie talenty otrzymaliśmy, a potem nie chować ich w worek czy zakopywać gdzieś, ale je używać   i pomnażać.

Warto się zastanowić, czym jest pomnażanie talentów. Kiedy już odkryjemy, jakim talentem Bóg nas obdarzył należy postawić pierwszy krok, czyli zacząć działać, zapraszając Pana Jezusa do tego działania. Wtedy talent się rozwija i wzrastamy w nim czyli pomnażamy go. Pomnażanie talentów to nie tylko sam wzrost w darach, które otrzymaliśmy, ale też pozyskiwanie nimi innych ludzi dla Pana i Jego chwały. Pan Jezus sam pokazał nam, jak to robić poprzez swoją działalność publiczną, w której, oprócz budowania jedności, okazywania miłości poprzez nauczanie, uzdrawianie i świadectwo własnego życia, nie brakowało również spędzania czasu w odosobnieniu po to, żeby spotykać się z Ojcem.

Pan Jezus dzisiaj pokazuje nam talenty jako dary, ale też jako zadanie. Odkrywajmy je, cieszmy się nimi i pomnażajmy je, żeby przynosiły owoce wiary, nadziei i miłości.