6 października 2020

04.10.2020 rok

Rok VIII nr 466

Nasze wybory

Każdy z nas obdarzony jest wolną wolą, co oznacza, że możemy dokonywać wyborów. Jest to dar, którym obdarzył nas Stwórca, ale też jest to zadanie. Jako stworzenia Boże, którym Bóg zaufał i dał ziemię w posiadanie, mamy wywiązać się z bardzo odpowiedzialnej roli, która nam została powierzona, a którą jest uczestnictwo w dziele budowania Królestwa Bożego, które jest wśród nas. Jesteśmy budowniczymi, którzy współdziałają ze sobą i z Bogiem w historii zbawienia świata.

Dzisiejsze czytania pokazują nam prawdę o naszych wolnych wyborach. Bóg powierzył nam winnicę. Zadbał o wszystko i dał nam ją, abyśmy jako winorośle wydawali dobre owoce. Tego się po nas spodziewał. Jednakże Izajasz mówi o cierpkich jagodach. Jako, że mamy skłonności do grzechu często wybieramy zło, a nie dobro. Taka jest prawda. Warto zastanowić się nad tym, co możemy zrobić, żeby się Bogu podobać i żeby budować, a nie niszczyć. Ale jak to zrobić?

Przede wszystkim należy powiedzieć sobie prawdę i po prostu przyjąć słowa z dzisiejszej liturgii jako skierowane konkretnie do każdego z nas. Jeśli spojrzymy na siebie z tej perspektywy i przyjmiemy prawdę o sobie samych będzie nam dużo łatwiej rozpocząć przemianę. Taką przemianę można rozpocząć od rezygnacji z grzechu i chęci oddania się pod opiekę i opatrzność Bożą. Dzisiejszy psalm jest wspaniałą modlitwą błagalną z prośbą o odnowę, nowe życie i obietnicą poprawy w słowach: „Już więcej nie odwrócimy się od Ciebie”. Taka decyzja to wspaniały akt wolnej woli, w którym decydujemy się wrócić do źródła, z którego pochodzimy, czyli do samego Stwórcy. Święty Paweł wskazuje nam dziś, żebyśmy czynili to, czego nauczyliśmy się i co zobaczyliśmy u niego, a nauczyliśmy się wiele. Wystarczy przeczytać listy Pawła, które zawierają tak wiele wskazań i dobrych pouczeń.

Warto zastanowić się nad tym, jakimi jesteśmy robotnikami w winnicy Pana. Czy szanujemy Boga i tych, których do nas posyła? Wreszcie, czy szanujemy Jego Jedynego Syna? Jeśli tak, to zwróćmy się do Pana i zacznijmy pracować nie dla siebie i dla zaspokajania naszych potrzeb, ale dla Niego a wtedy otworzymy się na pełnię Jego miłości. Wtedy – tak jak poucza św. Paweł – nie musimy się o nic martwić, ale w każdej sprawie możemy nasze prośby przedstawiać mu w modlitwie „w błaganiu i dziękczynieniu”.