28 lipca 2020

26.07.2020 rok

Rok VIII nr 456

Mądrość

W życiu codziennym kierujemy się różnymi przesłankami w celu dokonywania naszych wyborów. W zasadzie całe życie polega właśnie na tym, czyli na działaniu zgodnie z wyborami, które nazywamy aktami naszej wolnej woli. Czasami jesteśmy bardzo zadowoleni z naszych czynów, a czasami mniej lub wcale, ponieważ dopiero po jakimś czasie dostrzegamy ich owoce. Każde nasze działanie, każdy czyn czy wybór ma swoje konsekwencje, które dotykają nie tylko nas samych ale też drugiego człowieka, ponieważ nie żyjemy na odludziu, ale jesteśmy jednostkami społecznymi. Dlatego właśnie każdy z nas bierze odpowiedzialność za swoje działanie niezależnie od tego, czego ono dotyczy czy to małych spraw, czy większych.

Dzisiaj każdy z nas stoi przed Panem, który mówi te same słowa, co do Salomona w dzisiejszym czytaniu: „Proś o to, co mam ci dać”. O co mogę prosić? Pewnie niejeden z nas chciałby prosić o udane życie, może o swoje dzieci, o zdrowie, o pomyślność, o rozwiązanie problemów i tak dalej. Nasze życie jest przecież pełne wielu potrzeb czy problemów. Ale w zasadzie takie same było życie Salomona. Jako młody człowiek, jak sam zauważył, został królem i być może był zatroskany, bo nie bardzo umiał się odnaleźć w tej nowej sytuacji w obliczu odpowiedzialności za swój lud. Tak samo my dzisiaj jesteśmy zatroskani o wychowanie naszych dzieci, wytrwanie w odpowiedzialnej pracy, o utrzymanie rodziny, zarządzanie firmą czy organizacją. Ale Salomon nie poprosił o zdjęcie jarzma z ramion. Zrobił coś znacznie lepszego. Poprosił o mądrość. Nie tylko o nią poprosił, ale nawet zdefiniował ją w słowach: „Racz więc dać Twemu słudze serce rozumne do sądzenia Twego ludu i rozróżniania dobra od zła, bo któż zdoła sądzić ten lud Twój tak liczny?” Zauważmy, że jest to wspaniała definicja mądrości. Jeśli potrafimy sądzić na podstawie umiejętności rozróżniania dobra od zła, to potrafimy dokonywać słusznych wyborów! Będziemy wtedy umieć oceniać swoje własne czyny i w konsekwencji nie dopuszczać do niewłaściwych decyzji. Będziemy również umieć doradzać innym, co można zrobić i jak rozwiązać problemy. Jednym słowem mądrość, którą możemy otrzymać od Boga nie jest sztuką samą w sobie, ale jest źródłem otrzymania innych darów od Pana, w tym umiejętności dobrego wychowania dzieci, odnalezienia się w pracy, podejmowania słusznych decyzji dotyczących naszego życia – a więc otrzymując mądrość otrzymujemy wszystko!

Mądrość jest wielkim skarbem. Pan Jezus porównał dziś królestwo niebieskie właśnie do skarbu ukrytego w roli, do kupca poszukującego drogocennych pereł, dla których to skarbów warto sprzedać wszystko, co się ma, żeby je pozyskać. A więc warto budować królestwo niebieskie kierując się mądrością. Owa mądrość to nie wiedza o kosmosie czy historii świata, czy nawet biegłość w teologii, chociaż taka wiedza też przyda się, żeby ubogacać mądrość Bożą. Mądrość Boża, jako umiejętność rozróżniania dobra i zła, służy dokonywaniu dobrych sądów. Pan Jezus powiedział, że „..każdy uczony w Piśmie, który stał się uczniem królestwa niebieskiego podobny jest do ojca rodziny, który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare”.

Czy potrafię być takim ojcem? Czy wiedza o świecie, religii, o sobie samym, którą posiadam ubogaca mnie, czy zaślepia i blokuje?

Czy potrafię łączyć wiedzę z rozważnym dokonywaniem wyborów opartym na rozróżnianiu dobra i zła?

Prośmy Pana Jezusa o wielki skarb mądrości , a na pewno jej doświadczymy i nauczymy się wydobywać ze skarbca naszego serca rzeczy stare i nowe, czym ubogacimy życie własne i naszych bliźnich.

160 0.19805812835693