15 czerwca 2020

14.06.2020 rok

Rok VIII nr 450

Być robotnikiem

Po niedzieli Zesłania Ducha Świętego rok kościelny prowadzi nas poprzez czas okresu zwykłego, który możemy owocnie wykorzystać na doświadczenie działania Ducha Świętego w nas i przez nas.

Dobrze się składa, że Liturgia Słowa XI niedzieli zwykłej wprowadza nas w tajniki Bożego działania. Dziś słuchamy fragmentu Ewangelii o rozesłaniu Dwunastu. Słowa Pana Jezusa: Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało, są wyrazem Jego troski o swój lud, który porównał do owiec nie mających pasterza. W związku z powyższym Pan Jezus posyła Dwunastu z orędziem o nadchodzącym królestwie Bożym. Ewangelia wymienia imiona owych Dwunastu, którym Pan Jezus daje konkretne wskazania gdzie iść, co mówić, a co najważniejsze wyposaża ich na drogę. I to jak wyposaża!

Wydawać by się mogło, że na drogę należałoby wziąć tobołek z potrzebnymi rzeczami oraz żywność. Jednak Pan Jezus wyposażył swoich Apostołów w moc Ducha Świętego, aby uzdrawiali chorych, wskrzeszali umarłych, oczyszczali trędowatych, wypędzali złe duchy i żeby czynili to bezinteresownie wyjaśniając: Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie.

Takie samo wskazanie skierowane jest do każdego z nas. Jesteśmy chrześcijanami, a więc jesteśmy posłani, tak jak Apostołowie. Mamy być robotnikami idącymi na żniwo. Otrzymaliśmy takie same wskazania. Przede wszystkim Pan Jezus wzywa każdego z nas po imieniu. Tak, jak wypisane są imiona Dwunastu, tak każdy z nas na chrzcie świętym otrzymał imię i został wyznaczony, tzn. posłany, aby być robotnikiem. Otrzymaliśmy wskazania oraz zostaliśmy wyposażeni w moc Ducha Świętego. Dobrze jest odkrywać tę moc, rozpoznawać jakimi darami i talentami zostaliśmy obdarzeni. Żeby to odkryć, trzeba zacząć działać. Wtedy doświadczymy, co mamy czynić, jak mamy to robić i z czego korzystać.

Jak zacząć działać? Należy po prostu zapytać lub poprosić Ducha Świętego o to, żeby nas prowadził. Trzeba otworzyć się na słowo Boga, przyjąć Jego plan działania i odważyć się postawić pierwszy krok. Pan Bóg dokona reszty. Takie doświadczenie wiary sprawi, że będziemy ludźmi wolnymi i szczęśliwymi, bo uwolnimy się z niewoli samych siebie i zaczniemy pracować dla Pana.

Panie Jezu, wypraw mnie jako robotnika na swoje żniwo…