24 lutego 2020

23.02.2020 rok

Rok VIII nr 434

Żyć w prawdzie

Jeśli trwacie w nauce mojej, jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. (J 8,31-32)

Zbliża się czas Wielkiego Postu, który wprowadza nas w tematykę nauczania Pana Jezusa w kontekście Jego powołania i misji wobec ludzkości. Bóg zstąpił na ziemię, żeby pokazać nam Ojca, a potem ponieść ofiarę za nasze grzechy. Jednakże często zadajemy sobie pytanie, czy rzeczywiście doświadczamy przyjścia Pana Jezusa i skutków Jego ofiary w naszym codziennym życiu. Nierzadko jest tak, że nasze chrześcijaństwo jest gdzieś na boku. Wpatrzeni w ten świat i jego dobra, wpisani w bieg zdarzeń i nurt życia, zapominamy, że to, co posiadamy lub za czym dążymy to tylko środki do celu, którym jest Dom naszego Ojca Niebieskiego, i co więcej dar trwania z Nim w wieczności.

Żeby dobrze przeżyć czas Wielkiego Postu warto zacząć nasze rozważania od prawdy. Słowo prawda pada w naszym życiu bardzo często i jest nadużywane, bo w tym świecie posiada wiele definicji i jest różnie rozumiane. Istnieje tzw. cała prawda, półprawda czy niepełna prawda, a nawet prawda względna. Człowiek przywykł do życia w kłamstwie wobec samego siebie i innych i często nagina prawdę do swoich potrzeb i celów, wikła się w różne kłamstwa i gubi się w nich. Dlatego bardzo ważną kwestią jest zrozumienie, czym jest prawda i dlaczego należy nią żyć.

Pismo Święte dużo mówi na ten temat. W Starym Testamencie czytamy o tym, że proroctwa mogą być prawdziwe lub fałszywe. Boga nazywa się prawdziwym (Jer 10,10), ludzie powinni szukać prawdy Bożej (Ps 25,5). Wówczas prawdę kojarzono z rzetelnością, trwałością i stałością. W Nowym Testamencie prawdą nazywa się samego Pana Jezusa, który powiedział o sobie, „Ja jestem drogą i prawdą i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko prze Mnie” (J 14,6). Dlatego Pan Jezus chciał, żeby Apostołowie, jak również każdy z nas nauczyli się trwać w Jego nauce, bo tylko wtedy możemy poznać prawdę, która nas wyzwoli. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że życie w prawdzie nie polega na ciągłym odmawianiu sobie czegoś, bo wydaje się, że Pan Jezus patrzy i śledzi każdy nasz krok i zaraz złapie nas na kłamstwie lub kombinowaniu, jak ukryć kłamstwo, żeby nie wyszło na światło dzienne. Naszym zadaniem jest przede wszystkim trwać w Jego nauce i być Jego uczniem. Taka postawa przede wszystkim wymaga od nas decyzji przyjęcia prawdy o sobie samym i gotowości przyjęcia uzdrowienia z kłamstwa. Wtedy będziemy naprawdę Jego uczniami. Na tej drodze nie jesteśmy sami. Pan Jezus zostawił nam Pocieszyciela, Ducha Świętego, którego Biblia nazywa też Duchem Prawdy (J 15,26), który pomaga nam kroczyć drogą życia każdego dnia. Życie w prawdzie bardzo nam się opłaca, bo Pan Jezus nam obiecuje, że prawda nas wyzwoli. Któż z nas nie chciałby być wolnym człowiekiem? Dobrze wiemy, jak bardzo kłamstwo zniewala i unieszczęśliwia, bo komplikuje nam życie, paraliżuje nas oraz rani.

Stańmy w prawdzie przed naszym Zbawicielem , powierzając mu siebie i stan, w jakim znajdujemy się tu i teraz i prośmy, żeby nauczył nas opierać każdą chwilę życia na prawdzie, która wyzwala.

160 0.19890904426575