3 lutego 2020

02.02.2020 rok

Rok VIII nr 431

Rozważanie na temat wiary

Życie człowieka to zbiór nieustannych wyborów. W rutynie dnia dostrzegamy jej stałe elementy, takie jak wstawanie, odżywianie się, pójście do pracy czy szkoły i wiele innych. Ale zauważamy też, że każdy dzień jest inny, ponieważ zawsze dzieje się coś nieoczekiwanego, co zmusza nas do reakcji, a w konsekwencji do podejmowania decyzji odnośnie tego co mamy zrobić lub jak zareagować. Często nasze decyzje dotyczą konkretnych działań czy czynów, ale coraz częściej musimy zmagać się z decyzjami typu w co wierzyć a w co nie. Jesteśmy zewsząd osaczeni informacjami, nierzadko sprzecznymi. Dlatego trudno nam opowiedzieć się po jakiejś stronie. Tak jest na przykład w polityce, w której różne ugrupowania czy frakcje mają swoje wizje i programy dotyczące funkcjonowania i rozwoju państw i świata, ale jednocześnie te programy bardzo się różnią i trudno przewidzieć, jakie konsekwencje przyniesie ich realizacja w praktyce. Tak samo jest w innych dziedzinach życia. Dlatego ważną sprawą jest nasze podejście do dokonywania wyborów oraz przesłanki, którymi się kierujemy. I tu przychodzi nam z pomocą wiara. Jeśli nasza wiara jest żywa, czyli praktykowana, pomaga nam w dokonywaniu wyborów.

Popatrzmy na przykłady z Pisma świętego. W Starym testamencie opisana jest historia pewnej ubogiej wdowy, którą odwiedził prorok Eliasz. Prorok poprosił ją o jedzenie, którego niemal nie miała. Ale nie odmówiła. Na prośbę, żeby najpierw jemu upiekła podpłomyk, a dopiero potem zrobiła dla siebie i swojego syna odpowiedziała twierdząco wiedząc, że potem umrą, bo nie starczy dla wszystkich. Eliasz zapewnił ją, że dzban mąki i oliwa się nie skończą. Zaufała i tak się stało. Podjęła decyzję jakby wbrew rozsądkowi. Kolejny przykład to pochwała ubogiej wdowy przez samego Pana Jezusa. Kobieta wrzuciła tylko grosik do skarbony w świątyni. Ale to było wszystko, co miała. Była to kolejna decyzja według tego świata nierozważna, ale podjęta z wiarą przyniosła dobry przykład Apostołom i nam, bo któż z nas nie słyszał o wdowim groszu? Pismo Święte zawiera wiele innych treści dotyczących podejmowania decyzji zarówno dobrych, ku naszemu wzrostowi, jak i złych, ku przestrodze. Ale zawsze te, które są podejmowane z wiarą, nadzieją i miłością przynoszą dobre owoce. Należy zauważyć, że mamy w naszych rękach odpowiednie narzędzia wiary, które pomagają dokonywać dobrych wyborów. Jeżeli trzeba podjąć decyzję, dobrze jest najpierw przeanalizować, jakby w takiej sytuacji zachował się Pan Jezus. Nie jest trudno to przewidzieć, jeśli czytamy Pismo Święte i naukę Kościoła, co pomaga nam poznać lepiej Pana Jezusa.

Nie bójmy zanurzyć się w wierze i starajmy się zawsze nią kierować.