28 stycznia 2020

26.01.2020 rok

Rok VIII nr 430

Papieska Intencja Apostolstwa Modlitwy

Módlmy się, aby krzyk braci migrantów, którzy wpadli w ręce pozbawionych skrupułów handlarzy ludzi, był słyszany i brany pod uwagę.

Nasze powołanie

Uczestnictwo w życiu Kościoła jest bardzo ważne dla każdego człowieka, ponieważ dużo łatwiej jest kroczyć drogą życia we wspólnocie niż w pojedynkę. A więc przychodzimy na Mszę świętą ubogacając się Słowem Bożym i Jego pokarmem, czyli Jego Ciałem,  korzystamy też z innych sakramentów oraz wspieramy się wzajemnie na tej drodze. Warto zauważyć,  że nasza droga w Kościele nie polega tylko na korzystaniu z tego, co możemy otrzymać,  ale jednocześnie mamy zadanie dawać siebie,  ubogacać innych. Dlatego bardzo ważne jest otwarcie na nasze powołanie w tej wspólnocie.

Gdy patrzymy na powołanie apostołów, rzuca się w oczy prostota, z jaką ono się odbywa. Pan Jezus przechodzi i prosi, żeby pójść za nim, a oni to robią bez słowa. Należy zdawać sobie sprawę, że podłoże do takiego powoływania uczniów zostało przygotowane już wcześniej. Tak naprawdę cały naród czekał na przyjście Mesjasza już od wielu lat, karmił się słowem proroków i oczekiwał tego wydarzenia. Ludzie żyli swoją religią, czytali księgi, rozprawiali na ten temat, czekali niecierpliwie aż nadejdzie czas przyjścia upragnionego Mesjasza. Potem śledzili czyny Jana Chrzciciela, a  niektórzy z Apostołów byli jego uczniami. Jednym słowem, Bóg przygotował podłoże w sercach wybrańców Pana Jezusa, żeby odpowiedzieli na Jego wezwanie i tak uczynili, chociaż to nie było łatwe. Nikomu nie jest łatwo rzucić wszystko i pójść za głosem powołania. Ale oni poszli i stali się filarami Kościoła Świętego.

Dzisiaj my również mamy takie samo zadanie. Każdy z nas doświadcza wołania Boga. On dla nas przygotował konkretne zadania w życiu Kościoła i świata, wyposażając nas w potrzebne łaski. Pierwszą z nich jest umiejętność odczytania swojego powołania. Żeby tę umiejętność rozwijać w sobie należy uczynić to samo, co Izraelici – czytać księgi, rozmawiać z braćmi w wierze, oczekiwać przyjścia Pana Jezusa do naszego życia i posłuchać Jego wezwania. Gdy to uczynimy Duch Święty przychodzi z kolejnymi talentami, które umożliwiają służbę Bogu w tym, do czego nas powołał. Wielu ludziom wydaje się, że nie wiedzą, jak służyć, co mają robić. Ale nigdy się tego nie dowiedzą, jeśli nie postawią pierwszego kroku. Gdy otwieramy się na dzieła Boga czynione naszymi rękami, one zawsze zaczynają się od jakiegoś pierwszego kroku, nawet bardzo małego, nieznacznego. Gdy go postawimy, wtedy dopiero widzimy następny schodek drogi, kolejne działania. Na tym właśnie polega prostota naszych działań w wierze.

Otwórzmy się na dary Ducha Świętego, który jest hojny i miłujący, a wtedy będziemy umieli tak, jak Apostołowie trwać przy Chrystusie i czynić wielkie rzeczy w Nim i z Nim.