13 stycznia 2012

08.01.2012 rok

Rok I nr 11

Niedziela Chrztu Pańskiego

W pierwszą niedzielę po Trzech Królach wspominamy Chrzest Chrystusa Pana w wodach Jordanu. W czasie Chrztu Chrystus objawił się Narodowi Wybranemu jako prawdziwy Mesjasz namaszczony Duchem Świętym, Sługa Jahwe. Jezus objawiwszy swoje posłannictwo rozpocznie okres działalności publicznej. Święto Chrztu Pańskiego kończy okres świąteczny Bożego Narodzenia.

Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu Świętym i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni z grzechu i odrodzeni jako synowie Boży oraz zostajemy wszczepieni w Kościół. Nazwa „chrzest” pochodzi od obrzędu, przez który jest on wypełniany: chrzcić oznacza „zanurzyć, pogrążyć”. Zanurzenie w wodzie jest symbolem pogrzebania człowieka w śmierci Chrystusa, z której powstaje przez zmartwychwstanie z Nim jako „nowy człowiek”.

Chrzest jest najpiękniejszym i najwspanialszym darem Boga. Nazywamy go darem, łaską, namaszczeniem, oświeceniem, szatą niezniszczalności, obmyciem, pieczęcią i wszystkim, co może być najcenniejsze. Darem, – ponieważ jest udzielany tym, którzy nic nie przynoszą; łaską, – ponieważ jest dawany nawet tym, którzy zawinili; chrztem, – ponieważ grzech zostaje pogrzebany w wodzie; namaszczeniem, – ponieważ jest święty i królewskich (a królów się namaszcza); oświeceniem, – ponieważ jest jaśniejącym światłem; szatą, – ponieważ zakrywa nasz wstyd; obmyciem, – ponieważ oczyszcza; pieczęcią, – ponieważ strzeże nas i jest znakiem panowania Boga.

Po swoim zmartwychwstaniu Pan Jezus daje Apostołom taki nakaz: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem” (Mt 28, 19-20). Kościół celebrował chrzest i udzielał go od dnia Zesłania Ducha Świętego. Św. Piotr mówi do tłumu poruszonego jego przepowiadaniem: „Nawróćcie się i niech każdy z was ochrzci się w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a weźmiecie w darze Ducha Świętego” (Dz 2,38). Apostołowie i ich współpracownicy zawsze udzielali chrztu każdemu, kto wierzył w Jezusa. Św. Paweł pisał, że człowiek wierzący ma przez chrzest udział w śmierci Chrystusa, zostaje z Nim pogrzebany i powstaje z martwych.

Opracował: kleryk Krzysztof

GRUDZIEŃ 2011 r. w  PARAFII