BIULETYN PARAFIALNY PARAFII PW. ŚWIĘTYCH APOSTOŁÓW |
||
IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU |
19.03.2023 rok |
Rok X nr 594 |
Redakcja: Ks. Piotr Gruba i Młodzież
Tabernakulum – monogram IHS z krzyżem i trzema gwoździami.
W wielu miejscach i na wielu rzeczach, które kojarzą nam się z naszą wiarą widnieje znak IHS. Nie był to jednak pierwszy stosowany w chrześcijaństwie monogram, był nim zaś chwalebny tytuł „Chrystus”, skrócony do liter greckich chi i rho: X i P, którym odpowiadają łacińskie Ch i R.
Obecny trójliterowy skrót imienia Jezus (IHS) początkowo składał się tylko z dwóch skrajnych liter JS, tzn. z początkowego J i końcowego S.
Monogram IHS bywa wyjaśniany rozmaicie, w rzeczywistości chodzi w nim jednak o skrót imienia Jezus czyli Jes, gdzie po pierwszych dwóch literach greckich jota (J) i eta (E) następuje końcowa sigma (Σ), przetworzona na łacińskie S. Nad literami umieszczano linię (wężyk) oznaczającą, że jest to skrót pełnego imienia. Stale towarzyszący napisowi znak skrótu przypadał na przedłużoną laskę litery h, tak powstała forma krzyża (poprzeczna belka).
Ihs Ihs
Spodobało się to rytownikom i odtąd ten krzyż pozostał na monogramie Ihs. A kiedy zaczęto używać wielkich liter, nie chciano zrezygnować z owego krzyża, dlatego umieszczano go po środku poziomej kreski litery H (dawnej eta), ale już czytanej jako h. Monogram imienia Jezus w takiej właśnie formie zdobił wejście do Kolegium św. Barbary Uniwersytetu Paryskiego, gdzie go zauważył studiujący tan św. Ignacy z Loyoli. On też przyczynił się do dalszego rozpowszechnienia tego monogramu. Św. Ignacy umieszczał ten znak na oficjalnej pieczęci założonego przez siebie Towarzystwa Jezusowego (zakonu Jezuitów)…cdn.
Blanka