BIULETYN PARAFIALNY PARAFII PW. ŚWIĘTYCH APOSTOŁÓW |
||
XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA |
16.10.2022 rok |
Rok X nr 572 |
Redakcja: Ks. Piotr Gruba i Młodzież
Ruch Szensztacki – Historia powstania
Schönstatt to część miasta Vallendar koło Koblencji w Niemczech. Istniał tu klasztor augustianek, z którego pozostała romańska wieża. Istotnym elementem historii i współczesności miasta jest obecność i działalność pallotynów, którzy w 1901 przejęli zrujnowane zabudowania i przenieśli część swojej szkoły misyjnej z Koblencji (gimnazjum dla chłopców).
Jednym z nauczycieli był Ojciec Józef Kentenich, który obserwując zachowanie swoich podopiecznych powiedział „tu już nic nie można zepsuć”. Postanowił więc z pomocą Maryi trafić do serc wychowanków. Zaczął głosić im katechezy o Bożej Opatrzności i o Matce Bożej, o Jej miłości do każdego człowieka i pomocy jaką niesie ludziom. Początkowo miejscem spotkań grupy była opuszczona kaplica cmentarna św. Michała Archanioła przy klasztorze. W chłopcach powoli dokonywały się przemiany. W tej kapliczce 18.10.1914 r. ojciec Józef Kentenich i jego podopieczni zawarli przymierze miłości z Matką Bożą, zawiązując Ruch Dzieła Szensztackiego. Wstępujący do niego zobowiązali się do pracy nad własnym uświęceniem, wiernego spełnianie swoich obowiązków, pielęgnowania gorliwej modlitwy oraz oddawania wszystkiego w ręce Matki Bożej. W krótkim czasie kapliczka stała się miejscem licznych pielgrzymek i została nazwana sanktuarium szensztackim. Dla odróżnienia od innych sanktuariów szensztackich, (budowanych ściśle na wzór tej cmentarnej z Schönstatt), które tak licznie powstawały na całym świecie (ok 180), nazwana jest przez członków Rodziny Szensztackiej „prosanktuarium”.
Warto wspomnieć, że Chłopcy pragnęli aby w kaplicy była figura lub obraz Matki Bożej, nie mieli jednak pieniędzy. Z pomocą przyszedł im profesor Huglle, jeden z nauczycieli. Zakupił on w antykwariacie we Freiburgu kopię niedużego obrazu. Oryginał namalował włoski malarz Luiggi Crosio w 1898 roku. 15 kwietnia 1915 r. Kopia obrazu została umieszczona w ołtarzu prosanktuarium w Szensztat i nazwana Matką Bożą Trzykroć Przedziwną.
Maria Bernadeta