29 maja 2022

7:45   Wyjazd z Chwaszczyna do Gietrzwałdu

12:00 obiad Biskupiec

18:00 zakwaterowanie i obiadokolacja w hotelu - http://www.skarpa.sejny.pl/

Dzień 2. – 05.07 WTOREK      „Augustów i okolice”:

7:30   Msza Święta w hotelu

8.00   śniadanie i wyjazd na trasę wycieczki.

Giby – pomnik ofiar Obławy Augustowskiej.

Augustów  - zwiedzanie z przewodnikiem: Rynek Zygmunta Augusta, Park koło „Starej Poczty”, Augustowskie Molo.

Ok. 10.00 rejs statkiem Żeglugi Augustowskiej do Studzienicznej (1 godz. 20 min) ze śluzowaniem statku na Śluzie Przewieź.

Po dopłynięciu zwiedzanie sanktuarium na Grądziku: kaplica Matki Boskiej Studzieniczańskiej, a potem  kościoła parafialnego MB Szkaplerznej; przejście ścieżką edukacyjną do Pomnika Leśników.

Czas wolny na posiłek w Studzienicznej lub w Augustowie (1-1,5 godz.).

Przyjazd do Starego Folwarku i zwiedzanie multimedialnego Muzeum Wigier – zapoznanie uczestników z walorami parku i ochroną przyrody.

Przyjazd do Wigier i zwiedzanie pokamedulskiego zespołu klasztornego: Wieża Zegarowa, krypty w kościele, „pokoje papieskie”.

Sejny:

zwiedzanie kościoła p. w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wchodzącego w skład podominikańskiego zespołu klasztornego.

Biała Synagoga (z zewnątrz); Kapliczka św. Agaty; pomnik b-pa Antoniego Baranowskiego.

Ok. 18.00 przyjazd do Hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3. – 06.07: ŚRODA „Najzimniejsze i najpiękniejsze miejsca na Suwalszczyźnie”

7:30   Msza Święta

8.00   śniadanie.

9.30  spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie Suwałk „z okien autokaru”– przejazd po mieście i zapoznanie się z jego historią i walorami turystycznymi „miasta Marii Konopnickiej oraz krasnoludków”:

Suwalska nekropolia– cmentarz z pochówkami 6 wyznań na oddzielnych kwartałach;

Park im. Konstytucji 3. Maja; Park im. M. Konopnickiej.

Zwiedzanie Północnej Suwalszczyzny:

Góra Cisowa nazywana jest „Suwalską Fudżijamą”;

punkt widokowy w Smolnikach - przepięknie położona miejscowość turystyczna, z zespołem jezior kleszczowskich, gdzie nagrywano sceny do filmów „Dolina Issy” i „Pan Tadeusz”,

Wiżajny – „kraina zimna i sera podpuszczkowego” – możliwość zakupu serów (potrzebne wcześniejsze uzgodnienie).

Trójstyk granic: Polski, Litwy i Rosji w Wisztyńcu;

Żytkiejmy – tam, gdzie „diabeł mówi - dobranoc”.

Pieczenia ciasta regionalnego - sękacza i ognisko integracyjne z kiełbaskami lub obiad regionalny dla grupy (ok. 2,5 godz.).

Stańczyki -·„wiadukty północy” najwyższe mosty w Polsce,

Jezioro Hańcza - najgłębsze w Polsce, a także w znacznej części Europy (108,5 m),

Ok. 18.00 powrót do Hotelu, obiadokolacja, nocleg.

4. dzień – 07.07 CZWARTEK

7:30   Msza Święta

8:00   Śniadanie i wykwaterowanie grupy.

12:00 Święta Lipka

14:00 obiad Biskupiec